sobota, 2 listopada 2013

W SIECI




W SIECI

WYSTAWA GRAFIKI I MALARTSTWA

MAI MACIEJKO

Galeria Negatyw zaprasza na
wernisaż indywidualnej wystawy grafiki i malarstwa Mai Maciejko pt. „W sieci”.
Wernisaż odbędzie się 8 listopada 2013 r. o godz. 20.30.


W programie:

- oficjalne otwarcie

- projekcja multimediów

- poczęstunek

- spotkanie z autorką

- afterparty: Dj Misha

Wstęp wolny !

O wystawie

Można powiedzieć, że rozbicie technik działa w sposób rozpraszający – łatwiej uznać przecież za całość coś dopasowanego do siebie niczym puzzle. Ale nie o taką najprostszą spójność tutaj chodzi.
„W sieci” jest konsekwentną, rozwijającą się i dojrzewającą na oczach odbiorców wystawą. Korzeniem tego procesu jest fotografia, która stopniowo przeobraża się w nowe postaci - kolaże, grafiki, obrazy, multimedia. Dopełniając się poprzez kolejne wcielenia. Nasuwa to bezpośrednie skojarzenie z kobietami, które wydają się najbardziej fascynować autorkę. One też żyją w ciągłym przeobrażeniu. Wiecznej ewolucji ku nowej, doskonalszej odsłonie. Która przez wzrost, różnorodność, dąży prosto do... destrukcji.
Od piękna do monstrualności. Nagie, odarte do cna z człowieczeństwa, którego wyrzekły się w imię piękna ostatecznego. Oplecione jedynie siecią geometrycznych pnączy. Wymykających się spod kontroli pasożytów, żyjących ... własnym, czy ich życiem?

Katarzyna Zioło

O autorce

Maja Maciejko
Urodzona w 1991 roku w Katowicach. Studentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku grafiki.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych między innymi:

2011 (grudzień-styczeń 2012) – wystawa zbiorowa w ramach Festiwalu sSAFka, Galeria Szyb Wilsona, Katowice,
2012 (sierpień) – wystawa indywidualna „Symbioza”, Plener Festival 2012, Tarnowskie Góry,
2013 (luty-marzec) – wystawa indywidualna ”One”, zbiór grafik, fotografii, druku cyfrowego oraz malarstwa dotyczącego kobiecej natury,
2013 (sierpień) – wystawa indywidualna malarstwa i grafiki „Womanhood”, galeria Centrum Na mariackiej.

Więcej informacji znajdziecie na stronie

http://mmaciejko.ssl2.pl

środa, 8 maja 2013

Warstwy




WARSTWY

WYSTAWA GRAFIKI

ADY RUDYK


Galeria Negatyw ma zaszczyt zaprosić na wernisaż autorskiej wystawy Ady Rudyk pt. „Warstwy”.
Wernisaż odbędzie się w piątek 17.05.2013 o godzinie 20:00


Ada Rudyk to młoda, chorzowska artystka, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Autorka zaprezentuje serię prac graficznych wykonanych techniką własną. Prace cechują się spójnością formy, wysokim poziomem artystycznym oraz ciekawą narracją. Nawiązują one do wizerunku współczesnej kobiety, jaki jest powielany w kolorowych czasopismach, telewizji i innych środkach masowego przekazu. Ada poprzez swoje prace przeciwstawia się powielaniu tego zbanalizowanego wizerunku. Jej wystawa inspiruje do głębszej refleksji, skłania do przemyśleń i dyskusji.

W programie:
1.Oficjalne otwarcie
2.Spotkanie z autorką
3.Wino
4.Ekspresja muzyczno-multimedialna w wykonaniu grupy Besides oraz Vj Malaga
5.Afterparty

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Odsłona




Wyjścia część trzecia: Odsłona.

Jednoaktowy Street Event

Scena I Kurtyna

Zbieg ulic Jagiellońskiej i Królowej Jadwigi. Droga do Galerii Negatyw. Godzina 20:00. Opada kurtyna. Bezpowrotnie. Spod niej wyłania się ona, pełna treści i ekspresji wyrazu, wyzwolona. Nareszcie. Wyjątkowo szczególna, szczególnie wyjątkowa. Widzowie spoglądają na nią i absorbują komunikat popijając wino, przegryzając zakąski. Ktoś powtarza za przysłowiem, że ona jest do trzech razy – i to jest ten trzeci.

Scena II Muzyka

Na ulicznej scenie pojawia się nowy bohater. Przejmuje stery. DJ Hopbeat. Rytmy stopniowo pozbawiają kontroli nad ciałem. Euforia rośnie.

Scena III Impreza

Nowi bohaterowie. Niespotykany żeński wokal w akompaniamencie beatboxu. Robi się tak grubo, że do akcji wkracza DJ XL. Wszyscy wiedzą, że to dopiero początek.

wtorek, 26 lutego 2013

Jazz w Galerii Negatyw




Galeria Negatyw zaprasza na wernisaż zbiorowej wystawy plakatu pt. „ Jazz w Galerii”

Wernisaż odbędzie się 1 marca 2013 roku o godz. 20.00


W programie:

- oficjalne otwarcie

- spotkanie z kuratorem i autorami

- wino i poczęstunek

- koncert Joanna Januszewska quartet


Wstęp wolny !

Wystawa będzie trwać do 26 kwietnia 2013 roku


O wystawie

Ponad dwadzieścia plakatów zebranych pod wspólnym hasłem „Jazz w Galerii”,
to przegląd twórczości młodych plakacistów i ich profesorów. To zbiór zaskakujący formą, świeżością i urodą.
To prawdziwa gratka nie tylko dla fanów jazzu, ale i plakatu, czy sztuki plastycznej w ogóle.

„Jazz w Galerii”

Z ruin do galerii. W tym składzie po raz pierwszy spotkali się w sierpniu ubiegłego roku.
Wtedy, w Ruinach gliwickiego teatru Victoria, tonację zadał Tomasz Kipka z Katedry Projektowania Graficznego (Instytut Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie). Dołączyli projektanci związani z cieszyńskim Instytutem Sztuki – wykładowcy i studenci, a także Emilia Wąż z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach wraz z ekipą twórców biorących udział w żorskim Przeglądzie Plakatu Jazzowego. Składu dopełnili artyści z Polski.
„Jazz w Galerii” – plakatowe jam session w nieco mniejszym składzie, ale z przedstawicielami wszystkich grup, które podjęły w ubiegłym roku temat i dały się porwać improwizacji, potrwa w Galerii Negatyw w przestrzeni Klubu „Gugalander” od 1 marca do 26 kwietnia br.
W plakatowym jam session udział biorą: Agnieszka Broź, Agnieszka Chylińska, Iwona Cichy, Marta Czuban, Agnieszka Dajczak, Ala Dopierała, Marta Dziomdziora, Karolina Gilewicz, Nicoletta Głąb, Joanna Kania, Kamila Kasperowicz, Tomasz Kipka (kurator wystawy), Łukasz Kliś, Anna Kodź, Klaudia Kost, Ada Krawczak, Małgorzata Kropek, Sebastian Kubica, Angelika Kubicz, Stefan Lechwar, Martyna Pazera, Karolina Pierchała, Paweł Stasiewicz, Magdalena Strączyńska, Marcin Urbańczyk, Emilia Wąż i Ewa Włostowska.

O koncercie

Jazz, jazz, jazz. Ze sceny na plakat i z plakatu na scenę. Joanna Januszewska quartet to utalentowani, młodzi artyści, absolwenci i studenci katowickiej Akademii Muzycznej oraz związani z nią muzycy. Podczas koncertu zaprezentują to, co lubi każdy – jazzowe standardy w autorskich aranżacjach z lekką domieszką smooth jazzu.

Joanna Januszewska - absolwentka wokalistyki jazzowej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od kilku lat prowadzi działalność muzyczną jak i pedagogiczną. Ma na swoim koncie wiele koncertów i projektów muzycznych, miała także przyjemność występować z wieloma cenionymi muzykami takimi jak Anna Serafińska, Kuba Badach, Ewa Uryga, Grzegorz Kapołka, Dariusz Ziółek czy Andrzej Lampert.

Łukasz Srokowski - Obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Współpracuje ze Szczecińską Sceną Hip-Hopową oraz Śląską Sceną Jazzową. Miał przyjemność znaleźć się na scenie u boku takich muzyków jak: Zbigniew Namysłowski, Jacek Namysłowski, Jacek Królik, Damian Kurasz.

Oliver Skett -gitarzysta, basista i perkusjonista. Ukończył studia na kierunku gitara klasyczna w Royal Academy of Music w Londynie.

Radek Janik - pianista, kompozytor i aranżer wcześniej związany ze sceną jazzową w Chinach, gdzie występował z takimi artystami jak Alec Havik, Sugar Mama (wcześniej jako back-up u Tiny Turner) czy the JZ Big Band. Obecnie koncertuje w Katowicach i okolicach grając własne kompozycje i aranżacje klasycznych utworów jazzowych, jazz-rockowych i gatunków pokrewnych. Brał udział w wielu projektach, w tym autorskich Radek Janik Quartet oraz Zootang Project. Wyróżniony na konkursie pianistów w Suzhou w 2006 r.

niedziela, 24 lutego 2013

Zaprezentuj własną twórczość w Galerii Negatyw!




ZAPREZENTUJ TWÓRCZOŚĆ
W GALERII NEGATYW

Jesteśmy zainteresowani: malarstwem, rysunkiem, grafiką, rzeźbą, fotografią, instalacją, filmem, multimediami, technikami własnymi, sztuką performatywną, teatrem, poezją oraz wszelkimi przejawami działalności artystycznej.

Nie faworyzujemy żadnej dyscypliny, nurtu w sztuce, ośrodków ani środowisk twórczych.
Cenimy sobie przemyślane i interesujące formy artystycznej wypowiedzi.

Przy rozpatrywaniu zgłoszeń, zespół Galerii Negatyw bierze pod uwagę kolejno:
1. Poziom artystyczny proponowanego projektu
2. Dorobek twórczy autora lub autorów
3. Jakość przedstawienia projektu

Projekt wydarzenia artystycznego powinien być napisany w formie, którą autor uważa za najbardziej stosowną i najlepiej ilustrującą jego pomysł. Nie sugerujemy jednolitej formy zgłoszenia, cenimy jednak informacje takie jak:
    1. dorobek twórczy (wykształcenie, odbyte wystawy, szeroko rozumiana działalność artystyczna).
    2. idea projektu (istota działań, koncept, treść wypowiedzi artystycznej)
    3. dokumentacja prac
    4. przedstawienie aspektów technicznych (formaty prac, technika, długość utworu, wymogi przestrzenne oraz techniczne)
    5. pomysł na wernisaż/otwarcie/premierę oraz działania towarzyszące.


Propozycje prosimy kierować na adres:

Przed złożeniem wniosku zachęcamy do zapoznania się ze specyfiką projektu Galeria Negatyw:

-->

niedziela, 6 stycznia 2013

Wystawa graffiti i malarstwa Marcina Malickiego + DJ FEEL-X




Galeria Negatyw zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i graffiti Marcina Malika Malickiego pt. „ Debiut otwarty ” + koncert DJ FEEL-X

Wernisaż odbędzie się 11 stycznia 2013r. o godz. 20.00

W programie:

- oficjalne otwarcie

- spotkanie z autorem

- wino i poczęstunek

- music liveact: beatbox-kontrabas-śpiew

- improwizacja breakdance

- KONCERT DJ FEEL-X

- afterparty


Wstęp wolny !

Wystawa będzie trwać do 2 marca 2013 roku


O wystawie

Debiut otwarty to szachowe pojęcie, pod którym kryją się wszystkie otwarcia zaczynające się od ruchu pionem e2-e4. Czarne odpowiadają symetrycznym ruchem e7-e5.
Debiuty otwarte należą do najstarszych i najlepiej rozpracowanych otwarć szachowych.
Od pierwszych posunięć prowadzą one do ostrej walki, śmiałych kombinacji, ofiar i szturmów pionkowych. W wielu wariantach tak białe, jak i czarne dla szybszego rozwinięcia, ofiarowują pionka a nawet figurę.

Tyle o szachach. Każde otwarcie jest wstępem do dalszych działań. Przyczynkiem, pierwszym krokiem od którego zależą kolejne. Dlatego jednym z celów tej wystawy jest to, by po pierwszych ruchach jakie ona obejmuje, nastąpiły kolejne. By galeria stała się punktem wyjścia poza jej mury.

A skąd forma? Świat wokół nas wydaje się być tak jak figury szachowe, czy też pola szachownicy – czarno-biały. Dobry albo zły. Przyjazny lub wrogi. Jednak tak jak w szachach, pomimo pozornego dualizmu kryje w sobie nieskończoną ilość możliwości wyrazu, interpretacji, działań.
Ważne jest właśnie to, by nie poprzestać na tej prostej, opozycyjnej perspektywie, ale potrafić wychwycić to co pomiędzy – mimo, że na pozór niczego tam nie ma. W przeciwnym razie, taki sposób myślenia, mimo pozornej przewagi sprawia, że sytuacja staje się patowa.
Marcin Malicki

O autorze

Marcin Malicki to urodzony w Bielsku-Białej niespełna trzydziestoletni writer, rysownik, grafik i ilustrator. Na co dzień drukarz wielkoformatowy, po godzinach domorosły projektant (czytaj dłubacz) graficzny.
Magister socjologii Uniwersytetu Śląskiego, podyplomat grafiki 2d. Graffiti dało mu wykształcenie (dwie prace dyplomowe o tej tematyce) i jednocześnie pokazało, że na graffiti świat się nie kończy.
Bywalec polskich i zagranicznych festiwali i imprez street artu oraz graffiti. Uczestnik między innymi Festiwalu Sztuk Wizualnych galerii BWA w Bielsku-Białej, warszawskiego Streetart Dopingu, krakowskich projektów "Silva Rerum" i "Brama Miasta", kolejnych edycji festiwalu Silesia St.art w Zabrzu. Wyróżniony w konkursie „Kopiuj / Wklej”, realizowanym przez Galerię Negatyw.

O Koncercie

DJ FEEL-X
(MAD CREW, SZPVRec, KALIBER 44, One Riddim Bandits)

DJ FEEL-X to postać, która na scenie muzycznej jest już od 1995 roku. Urodzony w Lublinie, pochodzi z Końskich a mieszka w Tychach. Jest właścicielem firmy Siła-Z-Pokoju Version Records, wydawcą tytułów takich jak: Geto Blasta „Czasem Myślę Sobie (Aerobik) / Własnym Ogniem” (12'' vinyl), GrubSon „Siła-Z-Pokoju Mixtape Vol. 1”, Silesian Soundsystem „Moje Miejsce”, Jahbestin „Dziki Mixtape”, Ceen & CHV „Like Dancehall”, DJ Wojak „Elektroduch”, Jaroz Beatz „Jaroz Beatz” a w planach ma także wydanie płyt: Kowal MC, Zigmonty, Kontrabanda, Miraho... Założył MAD CREW, które od ’95 roku mocno odcisneło się na parkietach i scenach, festiwali oraz klubów w kraju i na świecie. Ma własne studio nagraniowe wraz ze stacjonarnym biurem i sklepem firmowym. Współpracuje i promuje Intruz Clothing, Stoprocent, Endorfina Jeans, extremalne sporty takie jak deska, rolki, snowboard, bmx. Współorganizuje zawody i eventy outdoorowe oraz całą masę imprez i koncertów. Grywa również swoje imprezy soundsystemowe i djskie ale przed wszystkim jest producentem, realizatorem, animatorem i mocno promuje również swoją karierę solową.

Prowadzi w internetowym Radiu Rewers autorską audycję pt Rezydencja X’a.

Producent muzyczny w formacjach takich jak: Kaliber 44, Kapela ze Wsi Warszawa, Los Pierdols.,Gutek.


O wydarzeniach towarzyszących

* Breakdance

Cortez - Instruktor Breakingu (Breakdance), Popping'u oraz Rockingu.
Członek pierwszej największej organizacji hiphopowej Universal Zulu Nation 1973's (Nowy York), Polskiego Stowarzyszenia Kultury HipHopowej, Original Skillz Worldwide oraz Wizards Of Style.

Skub - Powermover, jeden z czołowych w południowej części Polski. Na swoim koncie ma mnóstwo wygranych oraz wyróżnień. Członek UZN oraz Polskiego stowarzyszenia kultury HIPHOP.

Boban&QG - Członkowie sławnej już ekipy FRESH FLAVA, finaliści w programie "Got TO DANCE", faworyci Polskiej sceny breakingu.

* Beatbox-kontrabas-śpiew

KAMER - współzałożyciel, wokalista i kontrabasista kapeli PsioCrew. Jeden z pionierów bielskiego hiphopu. Obecnie współpracuje z Gooralem.
W wolnych chwilach także grafficiarz i beat boxer.

KATKA – wokalistka, pierwszy żeński wokal grupy PsioCrew, w wolnych chwilach wycina wycinanki. Z kapelą PsioCrew nagrali w 2007 roku płytę zatytułowaną "Szumi Jawor Soundsystem".

TURBOS – writer, beat boxer, jeden z pionierów i propagatorów kultury hip-hop w Bielsku-Białej. Uczestnik wielu imprez i festiwali graffiti w kraju jak i za granicą nie stroniący też od malarstwa klasycznego czy też aerografu.
www.turbocolorsart.pl