WYSTAWA ALICJI CZERWIAK "PORTRETY"
O WYSTAWIE
Prezentowane prace są dziełami młodej katowickiej artystki Alicji Czerwiak.
Koncepcja portretu może być odczytywana w różnoraki sposób. W wypadku wystawy Alicji jest ona istotna nie tyle w kontekście rejestracji, co kreacji. Co więcej, tak naprawdę, to deformacja staje się kluczem do kreacji.
Forma odchodzi na dalszy plan, stając się pretekstem deformacyjno-kreacyjnych procesów.
Idea portretu bardzo często jest rozumiana w sposób wąski, tutaj jest ona jednak konsekwentnie łamana. Interpretacje Alicji wychodzą daleko poza sztywne, klasyczne granice stwarzając coś zupełnie nowego i niepowtarzalnego.
Autorka porusza się w obszarze interpretacji portretu, tworząc zapis emocji towarzyszących jej w danym momencie. Demistyfikuje uczucia skrywane przed światem, pokazując w cyklu swoich prac deformacje wynikające ze skrajnych stanów emocjonalnych i ludzkich frustracji.
Bazę wyjściową stanowiły gipsowe formy, którym autorka w trakcie artystycznej obróbki nadawała indywidualny charakter, poprzez stopniowe ich przetwarzanie. W ten sposób powstała galeria miniaturowych główek oscylujących wokół skrajnych uczuć. Wykrzywione w krzyku usta, puste oczodoły są niesamowicie nacechowane emocjonalnie. Dzięki temu osadzone na mimice deformacje rzeźb otwierają znaczną przestrzeń interpretacyjną dla odbiorcy a specyficzne ujęcie i różnorodność portretów skłania widza do refleksji
Katarzyna Zioło
O AUTORCE
Alicja Czerwiak- Studentka II roku w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Wystawy:
-Galeria Szyb Wilson 2011
-Przegląd rysunku studenckiego 2010
-Przegląd młodej grafiki 2011
-Wystawa prac studenckiej fotografii w oku miasta
Prace Alicji znalazły się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą - Ostrawa Czechy, Dusseldorf Niemcy, Stany Zjednoczone Ameryki, Haga Holandia,Wielka Brytania Swindon
fot. Tomek Olesiński
Wernisaż wystawy odbył się 31 marca 2012r. o godz. 19.00
Wystawa będzie trwać do 18 maja 2012 roku
Wstęp na wernisaż i wystawę wolny
Niestety drugi autor wystawy Jakub Zdejszy postanowił zrezygnować z wystawy.
GOŚĆ SPECJALNY
Aleksander Papierz - saksofonista czynnie działający na polskiej scenie muzyki jazzowej i eksperymentalnej. Obecnie współtworzy zespoły Pulsarus, Nucleon, Tomasz Różycki Quintet oraz Aloes, Band FX z którymi występował m.in na festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days, Avant Festival, Re:wizje, Art Depot, Slot Art Festival, Transvisualia, Kino na Granicy, na Festiwalu Malta, w Berlinie dla Centrum Kultury Polskiej, Era Nowe Horyzonty, w Recklinghausen, a także w Tel Avivie. Supportował: The Cinematic Orchestra. Współpracował z muzykami z Polski jak i z zagranicy m.in: Mikołaj Trzaska, Wojciech Waglewski, Adam Pierończyk, Jakub Rutkowski, Dominik Strycharski, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski, Tomasz Głuc, Konrad Gęca, David Fuks, Kuba Lewandowski, Robert i Łukasz Zając, Jacek Latoń(CueFx), Gendos (Gennady Chamzyryn), Harold Rubin, Marcin Lekston, Mateusz Węgrzyn. Współpracuje również z Teatrem Bretoncaffe i Teatrem Starym w Krakowie.
Oprawą muzyczną wernisażu zajmą się nasi zaprzyjaźnieni muzycy
Adam Potera- pochodzi z Bytomia, tam też ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im.Fryderyka Chopina, w klasie akordeonu.
W towarzystwie swojego instrumentu przeżył już 13 lat i obecnie kontynuuje tę przygodę na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Nie ogranicza się jednak wyłącznie do muzyki klasycznej, chętnie poznaje uroki wszelkich gatunków muzycznych - od rocka po jazz.
Współtworzy zespół Prognoza pogody.
Poza muzyką, jego pasją jest literatura. Pochłania dzieła literatury pięknej w zatrważającym tempie.
Małgorzata Wojciechowska- mieszka w Tychach, sercem jest w Krakowie, a na Mazurach czuje się najlepiej.
Od 7. roku życia nosi na plecach futerał ze skrzypcami.
Nawet często je wyciąga i wydaje z nich przeróżne dźwięki.
Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Bierze udział w licznych koncertach, projektach i przedsięwzięciach artystycznych, tak też usłyszeć ją można zarówno z zespołem piosenki aktorskiej, jak i w orkiestrze symfonicznej.
fot. Marcin Opałka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz